top of page

PonderArt | Grafiki jako alternatywa dla malarstwa

"Grafika jest pełnoprawną dziedziną artystyczną." - rozmowa z DESĄ Modern, galerią sztuki współczesnej


Galerie DESA Modern powstały z głębokiej pasji do sztuki, aby uczynić ją otwartą i dostępną dla wszystkich. To miejsca, gdzie każdy - niezależnie od wieku czy wcześniejszego doświadczenia - może odkryć i cieszyć się sztuką. Poprzez współpracę z renomowanymi artystami polskiej sceny sztuki współczesnej, galerie wyróżniają się szeroką propozycją limitowanych grafik kolekcjonerskich. DESA Modern nie tylko podąża za trendami wnętrzarskimi, ale także reaguje na dynamiczne zmiany w świecie sztuki współczesnej, dając swoim gościom możliwość zanurzenia się w różnorodnych stylach, technikach i przekazach artystycznych.



Jak rozpocząć swoją przygodę z kolekcjonowaniem sztuki?


Edukacja jest kluczowa w kolekcjonowaniu sztuki. Początkowo warto zgromadzić informacje na temat różnych nurtów, artystów i stylów sztuki, aby zrozumieć swoje zainteresowania. Regularne odwiedzanie galerii i muzeów pozwala na zapoznanie się z różnymi rodzajami sztuki. Galerie DESA Modern często zmieniają ekspozycje, co oznacza, że przy każdej wizycie można dowiedzieć się czegoś nowego.


Ważne jest także określenie budżetu jakim dysponujemy, co pomoże w zawężeniu wyboru do prac młodych, obiecujących talentów lub bardziej znanych artystów, których zechcemy kolekcjonować. Konsultacje z kuratorami sztuki, galerzystami lub ekspertami DESA Modern, posiadającymi głęboką wiedzę na temat sztuki, dostarczą cennych wskazówek i pomocy w dokonaniu świadomego wyboru i znalezieniu prac, które będą odpowiadać różnym upodobaniom i oczekiwaniom.


Zdobywanie wiedzy oraz korzystanie z pomocy ekspertów są istotnymi elementami wzbogacającymi nasze doświadczenie jako początkujących kolekcjonerów sztuki.


Czy grafiki można rozpatrywać w kategorii sztuki? Co świadczy o ich wyjątkowości i wartości?


Oczywiście, że tak. Grafika jest pełnoprawną dziedziną artystyczną, w której liczba oryginalnych egzemplarzy danej pracy jest ograniczona. Od kilkunastu lat możemy zauważyć rosnące zainteresowanie pracami na papierze, w tym oczywiście grafikami, które stanowią dobrą alternatywę dla malarstwa. Ich ceny są najczęściej niższe od cen prac malarskich, dlatego są częstym wyborem na początku kolekcjonerskiej przygody. Jednak nie można sprowadzać ich tylko do roli oferty dla początkujących, ponieważ mogą być również podstawowym medium kolekcji indywidualnej, jak i firmowej. Dzięki zastosowaniu najwyżej jakości materiałów oraz wydawaniu grafik w zamkniętych edycjach mają one również potencjał inwestycyjny, a ich wartość rośnie w czasie.


Nazywacie się DESA Modern. Nie wypada więc, nie zapytać czym właściwie jest sztuka współczesna?


"Die Bombe", Paweł Kowalewski
"Die Bombe", Paweł Kowalewski

Sztuka współczesna obejmuje dzieła artystyczne tworzone w obecnych czasach, gdzie artyści wciąż poszukują różnorodnych sposobów wyrażania idei i wizji. Charakteryzuje się niezwykłą różnorodnością stylów, technik i mediów, co pozwala na eksplorację szerokiego spektrum tematów. Sztuka współczesna przenika obszary społeczne i polityczne, jak w twórczości Pawła Kowalewskiego, filozoficzne, jak u Zdzisława Beksińskiego, tym samym stwarzając przestrzeń do refleksji i kontemplacji. Artyści DESA Modern doskonale oddają tę wielowymiarowość. Zauważamy, że współcześni twórcy dążą do odzwierciedlania swojej indywidualności oraz eksperymentowania z nowymi formami wyrazu, co zapewnia nam, jako widzom, unikalne doświadczenia i inspiracje.


Jak oceniacie polski rynek sztuki współczesnej? Jacy artyści są godni uwagi?


Katarzyna Chmiel, artystka
Katarzyna Chmiel, artystka

Ostatnie lata to czas wielkiego rozwoju i profesjonalizacji rynku sztuki w Polsce. Praktycznie co kilka miesięcy słyszymy o nowym rekordzie: najdroższe dzieło, rekord sprzedaży danego twórcy czy kwota uzyskana na pojedynczej aukcji. Od kilku lat DESA Unicum, która jest częścią grupy DESA S.A., znajduje się w pierwszej dziesiątce największych domów aukcyjnych w Europie, co - biorąc pod uwagę fakt, że polski rynek rozwija się właściwie od niecałych 40 lat - jest wielkim osiągnięciem. Od kilku lat wielkim fenomenem stały się aukcje Młodej Sztuki, które zapoczątkowały wielkie zainteresowanie nowymi, nieznanymi jeszcze szeroko nazwiskami. To właśnie tam szerszej publiczności dały się poznać nasze najmłodsze artystki Katarzyna Chmiel, Kat Garstka oraz Aleksandra Kowalczyk, za których kariery trzymamy kciuki. Nie sposób nie wspomnieć o ponownym dowartościowaniu prądu Realizmu Magicznego i Surrealizmu, z którym obecnie mamy do czynienia. Jednym z ciekawszych reprezentantów tego stylu jest Jarosław Jaśnikowski. DESA Unicum specjalizuje się zwłaszcza w aukcjach Sztuki Dawnej i Współczesnej (Klasycy awangardy), które wzbudzają coraz rosnące zainteresowanie koneserów.


W swojej ofercie posiadacie prace abstrakcyjne, które są jedną z odmian sztuki współczesnej. Sztuka abstrakcyjna bywa jednak trudniejsza w ocenie niż sztuka figuratywna. Jak interpretować obrazy tworzone w tym nurcie?


Artystki i artyści tworzący abstrakcjne kompozycje właściwie dają odbiorcom swojej sztuki dużo wolności. Możemy swobodnie interpretować ich prace, widzieć w nich różne rzeczy, cieszyć oczy zestawieniami kolorów oraz pomysłem twórcy na formę. W przypadku Jana Dobkowskiego – jednego z najważniejszych artystów polskich drugiej połowy XX wieku (którego prace można znaleźć w DESA Modern - przyp. red.), możemy zauważyć, że jego twórczość oscyluje pomiędzy abstrakcją, a figuratywnością. Grafiki artysty, na przykład z cyklu "Australijskie Sny", często przywodzą na myśl fantastyczny, podwodny świat, ale też urzekają oglądających subtelnością zestawień barwnych. W naszej ofercie od dawna obecny jest nestor polskiego malarstwa abstrakcyjno-figuratywnego, Jerzy Nowosielski. Jego prace są natychmiast rozpoznawalne poprzez kształty postaci, wymiar geometryczny oraz kolorystykę, są one również w dużej mierze wyrazem jego prawosławnej duchowości. Nie ma jednego dobrego klucza do interpretowania tego typu sztuki. Warto zadać sobie pytania jak dane dzieło sztuki na nas działa, czy patrzenie na nie sprawia nam przyjemność, czy wpływa na naszą wrażliwość.


Jak sami mówicie, rozmowa to bardzo ważny element doświadczania sztuki. Bywają one jednak onieśmielające. Jak najlepiej rozpocząć taką rozmowę, na przykład podczas wizyty w Waszej galerii?


W DESA Modern jesteśmy przekonani, że rozmowa odgrywa ważną rolę w procesie doświadczania sztuki i wyboru prac przez naszych gości. Rozumiemy, że czasami może być trudno rozpocząć taką konwersację z doradcami w galerii, dlatego od momentu przekroczenia progu galerii DESA Modern, zapewniamy naszym odwiedzającym opiekę i wsparcie. Jesteśmy otwarci na wszelkie pytania i z przyjemnością dzielimy się wiedzą, ale równie bardzo cieszymy się, gdy nasi Klienci dzielą się z nami spostrzeżeniami i wiedzą o sztuce. W naszych galeriach każdy może czuć się swobodnie i komfortowo, niezależnie od tego czy przyszliście wybrać oryginalny prezent dla ważnej osoby, czy też by po prostu nacieszyć oczy pięknem. Codziennie widzimy różnorodne emocje naszych gości - entuzjazm, zdziwienie, zaciekawienie. Z radością rozmawiamy i słuchamy, aby poszerzać sposób postrzegania sztuki. Galeria DESA Modern to miejsce, w którym warto dzielić się swoimi myślami i angażować w dyskusje na temat sztuki.


Często organizujecie spotkania autorskie z artystami. Czego można dowiedziec sie w trakcie takich spotkań i jakich wydarzeń można oczekiwać w najbliższych miesiącach?


Spotkanie z Marisą Łempicką
Spotkanie z Marisą Łempicką

Spotkania autorskie z artystami - lub ich spadkobiercami - organizowane przez DESA Modern są niepowtarzalną okazją do odkrycia nowych perspektyw na twórczość artystyczną. To pretekst nie tylko do rozmów o sztuce, ale też do tego by przy lampce wina cieszyć się atmosferą spotkania. Podczas tych rozmów można też poznać źródła inspiracji, intencje artystów oraz historię powstania dzieł, odkryć głębsze znaczenia zawarte w pracach. Dowiadujemy się informacji, których nie znajdziemy w książkach ani nie zobaczymy w filmach. Bezpośredni kontakt z artystami i możliwość dyskusji pomaga w zrozumieniu i docenieniu ich twórczości. DESA Modern stwarza chwile, które wnoszą w nasze życie sztukę w sposób bezpośredni i autentyczny. W najbliższych miesiącach zaskoczymy nowymi nazwiskami, technikami i pracami współczesnych artystów polskich. W tej chwili szczegóły trzymamy jeszcze w tajemnicy, ale zostańcie z nami, warto poczekać. O wszystkich naszych działaniach informujemy na bieżąco w naszych mediach społecznościowych i na stronie DESA Modern. Nie możemy się doczekać tych wspólnych chwil z Wami!


Gdzie znajdziemy galerie DESA Modern?


Galerie DESA Modern znajdują się w trzech warszawskich lokalizacjach: w Elektrowni Powiśle, w galerii Westfield Mokotów oraz przy placu Konstytucji 2. Zachęcamy również do odwiedzenia naszej strony internetowej www.desamodern.pl, gdzie można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące naszej oferty, w tym nowości i wiele innych ciekawostek.

Comments


bottom of page