top of page

PonderCraft | Marmur naturalny w kuchni

Znamy się na kamieniu. – rozmowa z Michałem Nowakiem, właścicielem @marmorglanz i specjalistą od czyszczenia oraz impregnacji powierzchni wykonanych z kamienia naturalnego

Photo credit: @tinarichdesign


Marmor-Glanz to firma z ponad 25-letnim doświadczeniem w pracy z kamieniem naturalnym – w szczególności marmurem i granitem – specjalizująca się w jego renowacji i konserwacji. Łącząc nowoczesne technologie z zasadami sztuki kamieniarskiej, Marmor-Glanz daje nowe życie powierzchniom z kamienia, chroniąc tym samym dziedzictwo zasobów i środowisko naturalne.


Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat wykorzystania marmuru w kuchni, zapraszam do lektury.


Photo credits: @june.and.blue (left), unknown (middle), @martjeovermeerinteriors (right)



Marmur jest uznawany za kłopotliwy materiał w kuchni. O czym należy wiedzieć decydując się na marmurowe blaty?

Marmur składa się głównie z węglanu wapnia – stosunkowo miękkiego związku chemicznego – przez co jest mniej odporny na uszkodzenia i działanie czynników zewnętrznych niż na przykład granit (najtrwalszy rodzaj kamienia – przyp.red.). Z racji swojej miękkości, łatwo ulega uszkodzeniom, a więc matowieje, pojawiają się na nim zarysowania i odbarwienia. Dla marmuru szkodliwe mogą być plamy z napojów czy zastosowanie nieodpowiednich środków czyszczących. Dodatkowo, z racji swojej porowatości, nieco gorzej radzi sobie z wilgocią niż granit. Jednak przy świadomym użytkowaniu, właściwej pielęgnacji, oraz wyborze odpowiedniego rodzaju marmuru, może nas cieszyć swoim wyglądem przez długie lata.


Jaki rodzaj marmuru najlepiej sprawdzi się w kuchni?


Decydując się na blat z tego materiału należy pamiętać, że nie wszystkie marmury zachowują się tak samo. Najtwardszymi i najbardziej zbitymi są marmury krystaliczne - do takich zalicza się np. Bianco Carrara, Calacatta Viola, Calacatta Vagli, Calacatta Borghini, czy nasze polskie Sławniowice. Są one w większym stopniu odporne na zaplamienia, które nie wnikają głęboko w strukturę kamienia, jak w przypadku marmurów bardziej porowatych. Znaczenie ma też kolor. Na białym marmurze mniej widoczne będą plamy spowodowane przez kwasy. Należy mieć jednak na uwadze, że niezależnie od wybarwienia, kwas utlenia marmur i powoduje otwarcie jego struktury. To z kolei daje otwartą drogę do przenikania w kamień innych zabrudzeń. Chcąc zoptymalizować ten niełatwy wybór, warto rozważyć marmury polerowane, o strukturze krystalicznej i unikać ciemnych marmurów (np. Nero Marquina, Pietra Grey, Sahara Noir). Istotna jest też wiedza na temat prawidłowej pielęgnacji i procesów, jakie zachodzą w kamieniu na skutek kontaktu z określonymi substancjami.


Wspomniałeś o marmurach polerowanych. Jakie są rodzaje wykończeń marmuru? Czy różni je coś poza kwestiami estetycznymi?

Istnieje wiele wykończeń marmuru. Najbardziej popularne to powierzchnie polerowane (błyszczące). Występują również powierzchnie gładkie matowe tzw. szlif, szczotkowane, piaskowane, i wiele innych. Każda z tych metod sprawia, że kamień staje się inny, nabiera szczególnych cech. Dla przykładu: kamień w wykończeniu polerowanym charakteryzuje się wyraźnym rysunkiem oraz intensywną barwą. Marmury szlifowane mają mniej widoczny rysunek i stłumioną barwę. Szczotkowanie z kolei pozwala na uzyskanie strukturalnej powierzchni i bardziej intensywnych odcieni, wysysając kolor materiału.

Różna struktura powierzchni, oprócz walorów estetycznych wpływa też na właściwości użytkowe kamienia. Polerowanie kamienia zapewnia mu dużą odporność na czynniki zewnętrzne - łatwiej jest go utrzymać w czystości i mniej widać na nim plamy. Powierzchnia szlifowana jest bardziej matowa, ale struktura kamienia przy tej obróbce nie jest całkowicie zamknięta, przez co jest bardziej narażony na zabrudzenia. Blaty marmurowe o chropowatej powierzchni szczotkowanej mogą być trudne do utrzymania w czystości, gdyż absorbują więcej zabrudzeń – okruchy i kurz mogą osadzać się bowiem w zagłębieniach kamienia.


Jak marmur zmienia się pod wpływem czasu?

Zmiany na jakie należy być przygotowanym, przy właściwej pielęgnacji marmuru i właściwym montażu, to głównie matowienie (w przypadku powierzchni błyszczących) i lekkie wycieranie powierzchni w miejscach intensywnego użytkowania. Przy właściwym użytkowaniu, jeśli marmur jest właściwie zamontowany i zaimpregnowany, procesy te będą trwały latami. Użytkownicy, którzy nie są przygotowaniu na takie zmiany mogą zlecić przeprowadzenie renowacji kamienia. Zabiegi te mogą być powtarzane wielokrotnie.


Jak więc dbać o marmur w kuchni?


Przede wszystkim marmur należy w porę zabezpieczyć. Zaraz po montażu, i przed rozpoczęciem użytkowania blatu, wskazane jest przeprowadzenie impregnacji. Zabieg ten należy cyklicznie powtarzać - regularne nakładanie warstwy ochronnej zapobiegnie wnikaniu wody oraz innych płynów głęboko do wnętrza kamienia wydłuży jego żywotność.


Impregnat wnika w powierzchnię i tworzy w strukturze kamienia cienką warstwę. Zabezpiecza ona przed zadrapaniami oraz chroni przed wnikaniem olejów, tłuszczy i innych substancji w głąb kamienia. Substancje te będą utrzymywać się na powierzchni przez kilka godzin i jeśli w tym czasie zostaną usunięte, nie pozostawią żadnych plam. Absorpcja wody również zostaje mocno ograniczona. Ponawianie impregnacji zaleca się powtarzać raz na 12-24 miesiące, w zależności od rodzaju zastosowanego kamienia i intensywności użytkowania blatu. Warto zlecić ją profesjonalnej firmie - nieumiejętne zabiegi na kamieniu mogą spowodować jego uszkodzenie.


Poza regularną impregnacją, zabiegi mające wpływ na żywotność kamienia to: wycieranie kamienia do suchą miękką ściereczką, montaż filtrów i urządzeń do zmiękczania wody oraz sprawne usuwanie zabrudzeń z powierzchni kamienia. Istotne są również stosowane profesjonalne środki pielęgnacyjne, które powinny mieć neutralne pH (usuną zabrudzenia bez naruszania struktury kamienia i warstwy impregnatu) i być przeznaczone do czyszczenia kamienia naturalnego. Producenci profesjonalnych środków do pielęgnacji kamienia rozróżniają produkty do matowych i polerowanych powierzchni. W żadnym wypadku nie używać detergentów z drobinkami ściernymi i kwasami oraz, w przypadku powierzchni polerowanych, szorstkich czyściw. Podczas cięcia na blacie roboczym należy używać deski do krojenia i unikać przeciągania twardych przedmiotów, gdyż może to spowodować zarysowania. Nie zalecam też stosowania we własnym zakresie środków tworzących na powierzchni kamienia film. Na początku taki kamień błyszczy, ale potem blat wygląda jakby był posmarowany tłustym kremem - brud łatwiej się zbiera, a blat wygląda matowo i nieestetycznie.


Czy na blaty z marmuru można kłaść gorące naczynia, np. garnki?


Teoretycznie na blaty wykonane z marmuru można odstawiać gorące garnki lub inne naczynia o wysokiej temperaturze.


Niestety w trakcie zleceń zdarzało nam się usuwać ślady pozostawione przez gorące garnki Prawdopodobnie był to efekt reakcji jaka zaszła pomiędzy żywicą w kamieniu, a bardzo wysoką temperaturą naczynia odstawionego bezpośrednio na blat roboczy. Wiele marmurów w procesie obróbki traktowanych jest bowiem żywicą, która ma na celu wzmocnienie i zamaskowanie niektórych niedoskonałości kamienia. Z powodu tej żywicy (stosowanej niewłaściwie) na kamieniu widoczne były ślady. Dlatego często zaleca się stosowanie podstawek pod gorące naczynia, by powierzchnia robocza nie uległa zniszczeniu, a na blacie z kamienia nie pojawiły się nieestetyczne okręgi.


Jakie plamy są najtrudniejsze do wybawienia w marmurze?

Plamy powstałe od zabrudzeń, które nie zostały szybko usunięte i wniknęły głęboko w strukturę kamienia, w szczególności plamy tłuste. Ze względu na zawartość kwasów, należy uważać też na plamy z kawy, herbaty, soków warzywnych i owocowych, oraz substancje intensywnie barwiące (np. czerwone wino).

Również woda, która wysycha na kamieniu, pozostawi widoczny kamień na powierzchni. Osad ten wysychając, utwardza się, przywierając do powierzchni marmuru. Powstają biało - szare matowe plamy, szorstkie w dotyku. Stąd niezwykle istotnym elementem pielęgnacji kamienia jest wycieranie okładzin kamiennych do sucha. Osad z kamienia można też łatwo usunąć z marmuru w procesie renowacji.


Problematyczne są też silne alkaliczne środki czyszczące, środki na bazie kwasów, detergenty zawierające środki powierzchniowo czynne, odkamieniacze, inne kwasy owocowe (np. sok z cytryny), ocet i wybielacze.


Jaki jest przybliżony koszt renowacji lub impregnacji blatów kuchennych?


Cena renowacji zależy od wielkości blatu, rodzaju kamienia, stopnia zniszczenia, ilości tzw. zakamarków na powierzchni roboczej. Możemy powiedzieć o przedziale pomiędzy 1000, a 4000 zł netto za blat. Wycena poprzedzona jest krótkim wywiadem oraz analizą dokumentacji fotograficznej sporządzonej przez klienta. Czasami, szczególnie na terenie Warszawy, wycenę sporządzamy po wizycie u klienta.


Zaznaczę też, iż odnowienie blatu z kamienia jest bardziej ekonomicznym i mniej inwazyjnym rozwiązaniem niż wymiana kamienia na nowy (to dotyczy nie tylko kamienia na blacie, ale w każdym innym zastosowaniu).


Sama impregnacja wykonywana jest rzadko, ponieważ klienci zazwyczaj zlecają ją zbyt późno, gdy na blacie coś się już zadziało. Stąd zakres usługi rozszerza się i nie jest to tylko nałożenie impregnatu, ale praktycznie cała renowacja (usuwanie plam, zarysowań). Świadomość klientów o konieczności wykonania impregancji przed rozpoczęciem użytkowania powierzchni dopiero się kształtuje.

Czy realizujecie nieduże zlecenia indywidualne?


Oczywiście. Pracujemy również dla klientów indywidualnych - blaty kuchenne, posadzki kamienne, łazienki, tarasy to spora część naszej działalności. Zdarzało nam się odnawiać nawet blat stolika - staramy się nie zostawiać klientów z problemem. Przy małych zleceniach (na terenie Polski tzw. wyjazdowych) musimy jednak doliczyć koszt dojazdu ekipy technicznej, wówczas cena końcowa usługi może zaskoczyć. Wychodzac na przeciw temu problemowi, często umawiamy się, że usługę wykonamy przy okazji innych zleceń w okolicy klienta (bez obciążania kosztami dojazdu) - więc jeśli klient może poczekać, takie zlecenia też są realizowane.


Czy działacie na terenie całej Polski?


Tak, działamy na terenie całej Polski. Głównie skupiamy się na Warszawie, bo stąd są nasi pracownicy, ale mamy stałych klientów w Gdańsku, Łodzi, na Górnym Śląsku i we Wrocławiu. Mamy też zlecenia w Europie. Podróże to element naszej codzienności.





Σχόλια


bottom of page